Wszystko co trzeba wiedzieć o segregacji

krótki poradnik



Ze względu na charakter pracy, którą wykonuję temat śmieci jest mi szczególnie bliski. Dlatego poniżej przedstawię wam ściągawkę prawidłowej segregacji odpadów oraz podpowiem gdzie można oddać nie potrzebne nam rzeczy ;-)


Odpady Zmieszane: 

Z pojemnika na odpady. Wrzucamy do niego wszystkie odpady higieniczne np. pampersy, podpaski, chusteczki higieniczne, patyczki do uszu, wykałaczki, maszynki jednorazowe do golenia, zimny popiół ale tylko w małych ilościach, zapełnione worki po odkurzaczu, zużyte papierowe ręczniki kuchenne, tubki po paście do zębów, zabrudzone opakowania foliowe np. po mięsie, piankowe opakowania i tacki po żywności, gąbki, potłuczoną zastawę z ceramiki lub porcelany, potłuczone lustro, potłuczoną doniczkę, kości, ości, resztki mięsa, zepsuta żywność, całe jajka,  zabrudzone i tłuste opakowania po żywności np. po maśle, oleju, serach, zwiędłe kwiaty, resztki świec z parafiny, aluminiowe tacki po grillu, puste '' listki'' po lekarstwach, modelina, plastelina,flamastry, kredki,pastele, korektory, pieczątki, długopisy, niedopałki papierosów, opakowania po papierosach, korki po winie, żwirek z kuwet dla zwierząt, czasami brudne pojedyncze sztuki odzieży, opakowania po kosmetykach, np. tuszu do rzęs, szminki, podkładzie, papier woskowany. Ogólnie są to odpady, których nie można wrzucić do pozostałych worków na segregację.


Tworzywa sztuczne,  metale i opakowania wielomateriałowe: 

Wrzucamy do żółtych worków na odpady. Plastikowe butelki po napojach, butelki typu PET, nakrętki plastikowe, kapsle,wieczka od słoików, plastikowe opakowania po żywności np. po jogurcie (wcześniej najlepiej jest je umyć i wysuszyć), plastikowe koszyki po owocach, małe plastikowe wiaderka po żywności, plastikowe miski, kartony po mleku i sokach, opakowania po kosmetykach np. szamponie, opakowania po chemii domowej np. płynie do prania, plastikowe reklamówki, spożywcza folia aluminiowa, małe zabawki wykonane z plastiku, puszki po konserwach i napojach, styropian ze sprzętu z RTV i AGD.


Odpady biodegradowalne:

Wrzucamy do brązowych worków. Skoszoną trawę, liście, łupiny orzechów, skorupki jajek, skórki z owoców, obierki z warzyw, torebki po herbacie, fusy po kawie i herbacie, resztki ugotowanych warzyw, stary chleb.


Odpady papierowe:

Wrzucamy do niebieskich worków. Gazety, czasopisma nie woskowane, papier szkolny i biurowy, foldery, katalogi, ulotki nie woskowane, torebki papierowe , papier pakowy, tekturę, kartony i zeszyty.


Odpady szklane:

Wrzucamy do zielonych worków. Butelki po napojach, słoiki po żywności bez nakrętek, szklane opakowania po kosmetykach, flakon po perfumach, szkło białe i kolorowe.


Popiół: 

Wrzucamy do szarych worków. Zimny popiół z palenisk domowych, opalanych drewnem, węglem, peletem i innymi paliwami dopuszczonymi do obrotu handlowego.


Co to jest PSZOK i co mogę tam zawieść?

PSZOK to inaczej Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych i można na niego zawieść worki z odpadami komunalnymi lub gabaryty np. stare meble oraz oraz odpady z małego remontu w ramach umowy zawartej z gminą. Zwłaszcza te ostatnie odpady podlegają różnym limitom. Dlatego najlepiej jest się wcześniej zapytać telefonicznie ile nam tego limitu przysługuje w ciągu roku. Oczywiście odpady na PSZOK zawozimy we własnym zakresie. Nie wszystkie odpady są również przyjmowane na PSZOK dlatego jak mamy jakiś nietypowy odpad do oddania to najlepiej jest się wcześniej upewnić czy możemy go tam bez problemu zawieść i zostanie przyjęty.


Przykładowe odpady jakie możemy zawieść na PSZOK:

odpady segregowane w workach np. papier, plastik, szkło, worki z ubraniami, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny np. pralki, kuchenki, lodówki, telewizory, komputery, monitory, odkurzacze, maszyny do szycia, baterie i akumulatorki, żarówki. Meble np. regały, stoły, krzesła, fotele, wersalki, materace, wózki dziecięce, deski do prasowania, choinki naturalne (przyjmowane w styczniu i lutym), odpady bio typu trawa, liście zapakowane w worki, gałęzie z przyciętych drzew, powiązane w wiązki, odpady budowlano -rozbiórkowe z prowadzenia drobnych prac remontowych bez potrzeby uzyskania na nie pozwolenia, zgłoszenia zamiaru budowy lub wykonania robót budowlanych np. czysty gruz budowlany i betonowy, cegły dachówki, gres i terakota, , instalacje wodociągowe i kanalizacyjne, cement, tynk, gips, karton gips, ceramika sanitarna w ograniczonej ilości. Elementy wyposażenia łazienki i kuchni np, zlew, kompakt WC, sedesy, brodziki, bidety, wanny kąpielowe, umywalki, deski sedesowe. Zużyte opony samochodowe w ograniczonej ilości. Przeterminowane leki, strzykawki i igły do iniekcji. Puste wiaderka po farbach do malowania ścian. Opakowania z drewna np. skrzynki z drewna i ze sklejki, palety. Mała ilość drewnianych okien ok. 1-2 okna. W tym przypadku również należy się dopytać czy można je zawieść na PSZOK. Czasami firmy które odbierają odpady z terenu gminy chcą aby okna były całe a czasami mają być wyjęte szyby z ram. Styropian z opakowań z AGD i RTV jeśli chodzi o budowlany to trzeba się dopytywać ponieważ różne gminy ten problem różnie rozwiązują. Warto się dopytać czy jest możliwość przywiezienia go na PSZOK i w jakiej ilości.


Gdzie  można jeszcze oddać odpady budowlano  - remontowe?

- Warto wiedzieć, że firma, która u nas wykonuje prace budowlane lub remontowe powinna odebrać od nas również i odpady powstałe na wskutek tych prac np. przy wymianie okien, odebrać stare okna. Warto ten szczegół wziąć pod uwagę przy wyborze firmy i wcześniej się o to podpytać i ewentualnie wpisać ten punkt do umowy. Nie będziemy musieli potem martwić się co mamy robić z powstałymi odpadami. Można również zamówić kontener na odpady budowlane ale wcześniej warto jest się skontaktować z kilkoma firmami, które zajmują się odbiorem takich odpadów w naszej gminie aby móc mieć możliwość wybrania najbardziej korzystnej dla nas oferty.

- Czasami nie które odpady takie jak np. metalowe ogrodzenie lub metalowe grzejniki, możemy sami odwieść na skup złomu jeśli mamy taką możliwość, wtedy chociaż w małej części uda się nam odzyskać nasze pieniądze.


Gdzie jeszcze można oddać zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny ?

Tego typu odpady można oddać także do sklepu zajmującego się sprzedażą sprzętów elektrycznych lub elektronicznych. Sklepy mają obowiązek przyjmowania bezpłatnie sprzętów domowych takich jak lodówki w ilości nie większej niż kupujemy, na zasadzie 1 za 1. Kupujemy 1 nową lodówkę i zostawiamy w sklepie 1 starą lodówkę. Można sprzęt również zostawić w punkcie oferującym usługi serwisowe w przypadku jak serwisant stwierdzi, że usterki nie da się naprawić lub jest ona  nie opłacalna. Nie działający sprzęt możemy również sprzedać na skupie złomu.


Gdzie jeszcze można oddać zużyte baterie i akumulatorki?

Możemy je oddać do specjalnie wyznaczonych pudeł w znajdujących się w Urzędach Miasta lub w Szkołach.

Azbest:

Kolejnym problemowym odpadem zwłaszcza na obszarze wiejskim jest azbest. W tym przypadku jest najlepiej zadzwonić do swojej gminy i zapytać się czy jest możliwość odbioru azbestu w ramach dofinansowania. Zdarza się że gminy odbierają azbest od mieszkańców ale często trzeba go zdjąć z dachu już we własnym zakresie. Oczywiście nigdy nie powinnyśmy sami zdejmować azbestu z dachu tylko wynająć wyspecjalizowaną w tej problematyce firmę odpadową. Azbest jest uznawany jako odpad nie bezpieczny. Powodujący problemy z układem oddechowym, może przyczyniać się do m. in.  raka płuc. Zawsze dla naszego bezpieczeństwa, przy wykonywaniu tego typu usług, prośmy firmę wykonującą usługę o wystawienie faktury.


Zużyta papa z dachu: 

Niestety nie możemy papy zawieść na PSZOK. Ze względu na to, że jest to odpad specjalny, powinnyśmy zamówić do jego odbioru kontener. Wcześniej musimy znaleść firmę, która zajmuje się odbiorem tego typu odpadów.


Wełna mineralna:

Tak samo jak w przypadku papy, wełna mineralna należy do grupy odpadów specjalnych i jej również nie możemy wywieść na PSZOK. Do jej utylizacji musimy zamówić kontener u firmy, która zajmuje się odbiorem tego typu odpadów.


Przeterminowane leki: 

Możemy je oddać również do wyznaczonych aptek. Wykaz ich znajdziecie tu.


Leki z ważnym okresem przydatności ale nam już nie potrzebne:

Jeśli nie są napoczęte to możemy je oddać do hospicjum lub zanieść do jednego z oddziałów Caritasu znajdujących się przy diecezjach.


Zużyte igły i strzykawki do iniekcji lekarstw:

W ubiegłym roku przepisy jasno nie określały kto powinien tego typu odpad odebrać i wynikało z ich oddaniem wiele komplikacji. Natomiast od 2020 roku już określają i można je zabezpieczone oddać na PSZOK.  Apteki bardzo często nie przyjmują ich, ponieważ nie mają takiego obowiązku. Jeśli zastrzyk robi nam pielęgniarka lub lekarz w  domu to oni powinni też zabrać odpady ze sobą. Warto tego dopilnować aby później się nie martwić co z nimi zrobić. Jeśli sami sobie robimy iniekcję to możemy również zapytać się w naszej przychodni lub szpitalu czy możemy przynieść do oddania tego typu odpady.


Niepotrzebne ubrania, które nie są jeszcze zniszczone:

Kontenery PCK, ale to trochę kontrowersyjny temat, do domu dziecka, domu dla samotnej matki, noclegowni dla bezdomnych czy domu spokojnej starości.




Niepotrzebne zabawki:

Możemy je oddać jeśli nie są zniszczone to do przedszkola, do domu dziecka lub domu samotnej  matki. Dzieci na pewni się z nich ucieszą :-)


Niepotrzebne książki:

Możemy je oddać do biblioteki, domu dziecka, domu samotnej matki, domu spokojnej starości, czasami w Urzędach Miasta lub w Bibliotekach Miejskich są wyznaczone specjalne regały wspierające akcje ''uwolnij książkę'' można ją tam na nich zostawić lub za darmo zabrać do domu.


Nie przeterminowane jedzenie:

Jeśli wyjeżdżamy a mamy pełną lodówkę i wiemy, że po powrocie jedzenie z niej będzie nadawało się tylko do wyrzucenia,możemy je oddać do jednej z lodówek lub szafek, które znajdują się w Jadłodzielni. Są to udostępnione w przestrzeni publicznej, miejsca do których można  zanieść żywność. Pierwsza w Polsce Jadłodzielnia powstała w 2016 roku i otworzono ją na Wydziale Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. Dziś idea dzielenia się nie wykorzystanym jedzeniem jest coraz bardziej znana. 



Stary akumulator do samochodu:

Zgodnie z ustawą z dnia 24.04.2009 roku o bateriach i akumulatorach, sklep motoryzacyjny specjalizujący się w sprzedaży tego typu części do samochodu jest zobowiązany do pobrania  opłaty depozytowej oraz do potwierdzenia jej pobrania w przypadku kupna akumulatora przy jednoczesnym braku posiadania zużytego egzemplarza na wymianę. Jeśli w ciągu 30 dni oddamy zużyty akumulator to opłata depozytowa zostanie nam zwrócona.
Stary akumulator samochodowy możemy sprzedać na skupie złomu.
Możemy również poszukać wyspecjalizowanej firmy zajmującej się odbiorem tego typu odpadów i zapłacić jej za jego odbiór.
W ostateczności możemy podpytać się znajomych czy potrzebują może zużyty akumulator lub ogłosić w internecie chęć jego oddania. Może ktoś chętnie go odbierze, ponieważ będzie go potrzebował, aby nie płacić opłaty depozytowej przy zakupie nowego.


Zużyte opony od sprzętów rolniczych:

Niestety jest to usługa odpłatna. Opony możemy oddać w punktach świadczących wymianę takich opon za opłatą lub w miejscu zakupu nowych w momencie realizacji zakupu.


Podstawowe zasady prawidłowej segregacji: 

- przed wyrzuceniem zgniatamy metalowe puszki po napojach

- przed wyrzuceniem zgniatamy plastikowe butelki po mleku i napojach, butelki wyrzucamy bez nakrętek.

- przed wyrzuceniem zgniatamy kartony po napojach i jedzeniu,


Robimy to po to, aby zmniejszyć objętość naszych odpadów, aby więcej ich zmieściło się do worków.




Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Nieromantyczny Reumatyzm

Jakie są rodzaje materiałów ubrań ?

Tarta z kremem mascarpone i truskawkami